علت ترک خوردن زغال

علت ترک خوردن زغال چیست؟

شما با خواندن این مقاله به تمامیه دلیل هایی که باعث میشه که زغال شما دارای ترک باشه پی خواهید برد و همچنین روش های درست کردن و از بین بردن تمامیه ترک های زغال فشرده را آموزش خواهید دید و انواع ترک را به راحتی میشناسید و دیگر نیازی به کمک هیچ کسی برای آن ندارید ,آماده اید؟ پس تا آخر مقاله ی علت ترک خوردن زغال چینی با ما همراه باشین.

علت ترک خوردن زغال

خب یکی از بزرگ ترین مشکلات تولید زغال فشرده ( زغال چینی ) ترک زغال چینی میباشد که تقریبا هر کسی در این صنعت درحال فعالیت میباشد با آن دستو پنجه نرم کرده است. امروز میخوام به زبانه ساده و راحت به شما تمامیه دلایل و نشانی های آن را بگویم و خیلی راحت به شما روش صحیح رفع آن را آموزش بدم.

شیش علت ترک خوردن زغال فشرده بطور کلی

 • رطوبت بالای خاک اره
 • کمبود خاک زغال در خاک اره
 • سلندر
 • ماردون
 • درشتی مواد اولیه (خاک اره)
 • خشکی بالای خاک اره

حالا میخوام هریک از موارد بالا را جداگانه برای شما دوستان خوبم تشریح کنم.

رطوبت بالای خاک اره

رایج ترین نوع علت ترک خوردن زغال چینی , ترک رطوبت است.

خب حالا چگونه تشخیص بدیم رطوبت بالایی داریم؟

یکی از نشانی های رطوبت بالا شلیک دستگاه میباشد.چرا؟ چون زمانی که رطوبت بیشتر از مقدار مورد استاندارد ما میشود , مواد اولیه مانند گل به دور ماردون جمع شده و همچنین پشت خورشیدی ما گیر میوفتد و به راحتی وارد سیلندر نمیشود و قدرت بالای اکسترودر آن را حول داده و باعث ( اصطلاحا ) شلیک میشود.

نشانه بعدی که میخواهم به شما بگم ترک های ریز روی بریکت میباشد , در این حالت ترک ها تقریبا ریز و صاف بوده و از داخل ترک , گوشت بریکت ( خاک اره ی داخل بریکت ) دیده نمیشود همان طور که در عکس مشاهده میکنید و بریکت از محل ترک نمیشکند ( از هم جدا نمیشود ) و احتمالا بریکت سفتی هم دارید. ( برعکس ترک خشکی که پایین تر صحبت خواهم کرد درباره ی آن )

علت ترک خوردن زغال در رطوبت بالا

نشانه ی سوم این است که زمانی که شما مشغول تولید بریکت هستید و بریکت درحال خارج شدن از اکسترودر میباشد , از دهانه ی سیلندر صدای بخار آب ( فیش فیش ) را میشنوید.

نشانه ی چهارم این است که معمولا رطوبت بالا باعث کج شدن بریکت ( انحراف بریکت ) میشود.

نشانه ی پنجم که میخواهم بگویم , یکم تشخیص آن برای افراد مبتدی سخت تر میباشد و آن نیز این است که مواد با رطوبت بالا باعث تغییر سریعتر دمای سیلندر میشود و زمانی که خاک اره را داخل قیف اکسترودر میریزیم دمای سیندر با سرعت زیاد و غیر طبیعیی کم میشود. ( بر عکس خشکیه بالای مواد که پایین تر توضیح خواهم داد )

نشانه ی بعدی و نشانه ی آخر این است که دود خروجی از بریکت درحال تولید کم شده و دود به رنگ آبی در می آید. ( تقریبا مانندرنگ بخار آب )

نکته:شما با برسیه تمامیه فاکتور های بالا بطور کامل میتوانید رطوبت بالای خاک اره را تشخیص دهید و نیاز به کمک هیچ کس دیگری ندارید و فکر نمیکنم که نکته ای را از قلم برای شما دوستان انداخته باشم.

نکته:بالا بودن رطوبت را میشود تا حدی با بالا بردن درجه ی حرارات المنت ها کنترل کرد و از این علت ترک خوردن زغال جلوگیری کرد.

کم بود خاک زغال

اول باید ببینیم وظیفه و رسالت خاک اره در دوره ی تولید بریکت و زغال فشورده چیست

خب وظیفه ی خاک زغال در تولید زغال چینی ایجاد اصتحکاک مواد به دور ماردون میباشد و اصتحکاک باعث فشرده تر شدن خاک اره ( بریکت ) میشود. ( فکر کنم تا همینجا فهمیدین کم بود خاک زغال چگونه علت ترک خوردن زغال میشود ) یک وظیفه ی دیگر خاک اره پر کردن ترک های ریز بریکت میباشد.

نکته:با افزایش خاک اره تا حدی ترک هارا از بین ببرین ولی حواس جمع عمل کنید و افراط نکنید چون باعث کاهش سرعت تولید بریکت شما میشود.

اتمام عمر مفید سیلندر و یا مرغوب نبودن جنس سیلندر

بدترین نوع ترک زغال و بریکت مربوط به سیلندر میباشد.

بعد از پایان عمر مفید سیلندر , سیلندر خاصیت خود را از دست داده و دیگر قادر نیست حرارت را یک دست در سر تاسر بدنه ی خود پخش کند و باعث ترک های طولی و عرضی میشود و باعث نچسبیدن مواد بهم و شکستن بریکت حتی در اندازه های کوچک میشود و همچنین باعث صاف و یک دست نبودن سطح بریکت میشود.

گاه مرغوب نبودن جنس سیلندر. ( به علت گرون بودن عناصر سازنده ی سیلندر گاهی همکاران ما متاسفانه از مواد بی کیفیت و کم کیفیت استفاده میکنن تا قیمت تمام شده را برای خود و شما کم کنن)

نکته:با اینکه تولیدی ( ریخته گری ) های سیلندر بسیار زیاد هستن ولی بنده بجز سیلندر هایی که از خود سایت تهییه ی میشود هیچ تولیدی را توصیه و تضمین نمیکنم , چون سیلندر یک قطعه ی بسیار مهم میباشد و گاه شما سیلندر های را خریداری میکنید که حتی یک بریکتم هم نمیزند . چون فرمول تولید و ریخته گریه ی سیلندر بسیار مهم و انحصاری میباشد.پس هرگز از هر جایی سیلندر تهیه نکنید و در خرید آن بسیار حساس باشید.

نقش ماردون در علت ترک خوردن زغال

ماردون یکی دیگه از قطعات مکانیکی مهم است که علت ترک خوردن زغال میباشد , ماردون با تنظیم نبودن باعث مشکلات زیادی مانند پس زدن مواد از درون قیف , شلیک مواد و همین طور ترک میشود .

و همین طور اگر ماردون تاب داشته باشد ممکن است باعث ترک های طولی در سرتا سر بریکت ما شود.

درشتی مواد اولیه (خاک اره)

فکر میکنم خودتان حدس بزنین درشتیه مواد چطور علت ترک خوردن زغال ( بریکت منظورما است ) میشود , بله درسته درشتیه مواد نمیگذارد مواد به درستی پشت یک دیگر قرار بگیرند.

و گاه میبینید که داخل مواد خاک اره هایی مانند پوشال یا پنبه وجود دارد که هم باعث ترک و هم باعث به وجود آمدن شیشه داخل بریکت میشود.

روش حل این مورد در سوراخ های سرند نهفته است , اگر به این مشکل بر خوردین توریه سرند خود را عوض و کوچک تر کنید.

نکته: اگر پیشنهاد منو میخوایین من توری با سوراخ های 6 میل را توصیه میکنم.

خشکی بالای مواد خاک اره چگونه میتواند علت ترک خوردن زغال باشد ؟

این قسمتو میخواهم با دو سوال شروع کنم:

چرا از خاک اره مرطوب استفاده میکنیم؟

چرا اصلا موادو حرارت میدهیم و خشک میکنیم؟

تاحالا برای شما سوال نشده که چرا از خاک اره مرطوب استفاده میکنیم وقتی قراره رطوبت آن را بگیریم و خشم کنیم؟

باید بگویم که چوب مرطوب ( خاک اره ی چوب تازه ) دارای سمقی است که با حرارت دیدن به چسبیدن خاک اره ها به هم دیگر داخل اکسترودر کمک میکند و باعث تولید بریکت میشود.

حالا بیایین این خاک اره ی مرطوب و سمق درختی را حذف کنیم , چه اتفاقی می افتد ؟ واضح است دیگر خاک اره ها بهم نچسبیده و بریکت تشکیل نمیشود و مواد اولیه ما بصورت خاک اره با کمی تغییر رنگ از سیلندر خارج شده و یا بریکت های شکننده با اندازه ی 5 سانتیمتر 10 سانتیمتر به ما میدهد.

حالا از کجا بفهمیم مواد ما بیش از حد استاندارد خشک است؟

نشانی اول ترک هایی بروی بریکت تشکیل میشود که عریض و اصلا صاف نبوده و از داخل ترک گوشت بریکت ( خاک اره داخل بریکت ) که رنگ سبز رنگی دارد قابل مشاهده میباشد , همان طور که در تصویر مشاهده میکنید و بریکت از محل ترک از هم جدا شده و میشکند و احتمالا بریکت پفکی و بی استحکامی خواهید داشت. ( برعکس رطوبت بالا که قبل تر توضیح دادم )

خشکیه زیاد علت ترک خوردن زغال

نشانه ی دوم که تشخیص آن برای افراد مبتدی کمی سخت است این میباشد که اگر خاک اره ی ما خشکیه زیادی داشته باشد زمانی که آن را داخل اکسترودر میریزیم دمای سیلندر تغییر بسیار کمی میکند. ( بر عکس رطوبت بالا که قبل تر توضیح دادم )

نشانیه بعدی اینکه زمانی که ما مشغول درست کردن مواد اولیه , قاطی کردن و هم زدن خاک اره هستیم باعث پخش شدن خاک زیادی نسبت به زمانی که مواد ما دارای رطوبت کافی میباشد به هوا میشود.

نشانیه آخر این است که اگر خشکیه مواد ما زیاد باشد باعث خارج شدن دود بسیار غلیظ از سیلندر هنگام تولید بریکت میشود.

نکته:راه حل روشنه رطوبت را افزایش داده و همچنین دمای المنت ها را کمتر کنید.

به پایان مقاله رسیدیم , ما علت های ترک بریکت را برسی کردیم و برای هریک چاره ای اندیشیدیم البته ترک بریکت همان علت ترک خوردن زغال میباشد.

قبل از شروع به تولید حتما مقاله ی “آیا میدانید چه کسانی در تولید زغال فشرده ورشکست میشوند؟” را مطالعه کنید.

جمع بندی

از نظر بنده بریکت خوب بریکتی میباشد که صاف , یک دست , بدون انحراف , بدون ترک , محکم و دارای طرح چیریکی بروی سطح خود میباشد. ( مانند بریکت داخل تصویر )

علت ترک خوردن زغال بریکت مناسب و بی ترک

اگر تمامیه اقدامات بالا را انجام دادین و به نتیجه ی دلخواه نرسیدین , حتما با شماره های داخل صفحه ی ارتباط با ما تماس بگیرین تا ما بهترین تکنسین های این صنعت را برای کمک به شما بفرستیم.

امیدوارم مقاله ی علت ترک خوردن زغال مفید واقع شده باشد.

45 پاسخ
 1. حسین
  حسین گفته:

  سلام خسته نباشید ببخشین ما تازه این کار رو شروع کردیم دو روزه بریکتمون تیکه تیکه از سیلندر خارج میشه

  پاسخ
 2. کاوه
  کاوه گفته:

  سلام من مقدار زیادی خاک اره خشک دارم و مجبورم مقداری اب برای مرطوب بودنش روی اون بپاشم بنظرتون استاد بهترین راه حل این روش چیه.ایاره دیگه ای وجود داره برای رطوبت دهی میشه بیشترراهنمای کنید خداخیرتون بده ممنونم

  پاسخ
 3. حمید
  حمید گفته:

  سلام وقت بخیر.
  داخل مطالبتون عرض کرده بودین بهترین بریکت،بریکتی هست که طرح چیریکی روش نقش ببنده.من بریکت هایی که میزنم همینطور هست ولی مقداری کج و سست است.دلیلش چی میتواند باشد؟
  اگر راهنمایی بکنید ممنون میشم

  پاسخ
 4. رضا
  رضا گفته:

  با سلام و خسته نباشید
  سوال اینکه ایا فقط با خاک اره مرطوب بدون اضافه کردن خاک اره خشک، البته در این فصل میشه بریکت خوب دراورد یا اصلا امکان نداره

  پاسخ
 5. مهدی
  مهدی گفته:

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  می خواستم علت منحرف شدن بریکت رو برام توضیح بدید

  پاسخ
 6. حسین
  حسین گفته:

  سلام ممنون بخاطر اموزشتون
  من میخواستم بدونم علت ترک خوردن ذغال سیب چی میتونه باشه

  پاسخ
 7. رضا
  رضا گفته:

  با سلام خدمت شما من یه مشکلی دارم زغالام بعد از در اوردن از کوره ترک شدید طولی دارن علتش چی میتونه باشه ممنون میشم راهنایی کنید

  پاسخ
  • محسن حیدری
   محسن حیدری گفته:

   عرض سلام
   ممکنه از سیلندر باشد
   اختلاط مواد باشد
   و یا کوره داری اشتباه

   پاسخ
 8. حامدداننده
  حامدداننده گفته:

  سلام و درود
  خسته نباشید
  من بریکت رو بدونِ تَرَک و درجه یک تولید میکنم
  ولی بعد از اینکه از کوره در میارم میبینم که ترک داره
  دلیلش چیا میتونه باشه؟
  ممنونم

  پاسخ
 9. جلال
  جلال گفته:

  سلام. بعد ایکه بریکت ها خوب اتیش گرف درب کوره رو ک میبندیم شروع ب دود کردن میکنه.ایا کوره خفه شده؟

  پاسخ
 10. محمد
  محمد گفته:

  باسلام چگونه از خفه شدن کوره جلوگیری کنیم واینکه آیا دریچه ی کوره 15باشه اشکال ایجاد میکنه

  پاسخ
  • محسن حیدری
   محسن حیدری گفته:

   عرض سلام
   با آتیش زدن درست بریکت ها در ابتدا از خفگی زغال فشرده جلو گیری کنید
   مشکل شما اینه که زود در کوره را میبندید

   پاسخ
   • آرش
    آرش گفته:

    کوره چند ساعت اول قرار نیست آتیش بگیره و مرحله بخاز وگاززدایی باید انجام بشه وگرم شدن کوره.بعد این مرحله کوره به آتیش میفته اگر بعد ده ساعت کورتون آتیش نگرفت اون موقع میشه درمورد خفه کردن حرف زد نه از همون اول

    پاسخ
  • Hamid
   Hamid گفته:

   سلام وقت بخیر.
   داخل مطالبتون عرض کرده بودین بهترین بریکت،بریکتی هست که طرح چیریکی روش نقش ببنده.من بریکت هایی که میزنم همینطور هست ولی مقداری کج و سست است.دلیلش چی میتواند باشد؟
   اگر راهنمایی بکنید ممنون میشم

   پاسخ
 11. پیمان
  پیمان گفته:

  سلام
  می شه لطف کنید در مورد گام ماردون هم توضیح بدید
  به عنوان مثال ماردون گام ۳۶ با ماردون گام ۴۰ چه فرقی تو تولید دارن و یا اینکه برای برای مواد با درصد رطوبت مختلف کدومشون بهتره
  اگه امکانش هست یه توضیح در این مورد بدید ممنون

  پاسخ
  • محسن حیدری
   محسن حیدری گفته:

   عرض سلام
   کام کوتاه تر باعث افزایش سرعت تولید بریکت میشد
   ربطی به مقدار رطوبت مواد ندارد

   پاسخ
  • آرش
   آرش گفته:

   علاوه بر گام ماردون زاویه ماردون هم مهمه تو قرارگیری ماردون و کارکرد ماردون.بخاطر همینه که بعضی ماردونهای دوستان بدرد تولید نمیخورن

   پاسخ
 12. پیمان
  پیمان گفته:

  سلام
  ممنون از مطالب ارزنده ای که تو سایت عنوان کردید
  یه سوال داشتم برای سنگین کردن وزن بریکت غیر از اضافه کردن پوست گردو چه راه دیگه ای وجود داره
  البته افزایش پوست گردو زیاد هم تو وزن تاثیر نداشت؟

  پاسخ
  • محسن حیدری
   محسن حیدری گفته:

   عرض سلام
   استفاده از سیلندر با دهانه ی کوچک تر که باعث فشردگیه بیشتر مواد شود
   و استفاده از یکسری مصالح ساختمانی که بنده صلاح نمیبینم دربارش صحبت کنم
   البته که یکم استفاده از آن سخت و مقیاس استفاده از آن سختر است
   ولی از این روش در چین ایران عراق ترکیه استاده میشه و جواب مثبت هم گرفتن

   پاسخ
  • پیمان
   پیمان گفته:

   ممنونم از پاسختون
   امکانش هست درمورد تنظیمات سیلندر و ماردون و قلق گیری دستگاه علی الخصوص زمانی که از دو دستگاه مختلف استفاده می کنیم نیز توضیح بدید؟

   پاسخ
   • محسن حیدری
    محسن حیدری گفته:

    عرض سلام
    قلق گیری یه کار عملی و آزمون خطا میباشد.
    هر دستگاه متفاوت و بصورت تست نکرده اظهار نظر نمیکنم

    پاسخ
   • آرش
    آرش گفته:

    تنظیمات ماردون بستگی به گام و زاویه ماردون و نوع و زاویه سیلندر و نوع و ترکیب مواد و… داره و برخلاف تصور خیلی ازدوستان کاملا محاسباتی و علمی میشه تنظیمش کرد

    پاسخ
    • پیمان
     پیمان گفته:

     سلام خسته نباشید
     جناب آرش
     می شه لطف کنی در مورد نحوه تنظیم ماردون به صورت محاسباتی و علمی به ما آموزش بدی .
     ممنون می شم

     پاسخ
  • پیمان
   پیمان گفته:

   سلام
   می شه لطف کنید در مورد گام ماردون هم توضیح بدید
   به عنوان مثال ماردون گام ۳۶ با ماردون گام ۴۰ چه فرقی تو تولید دارن و یا اینکه برای برای مواد با درصد رطوبت مختلف کدومشون بهتره
   اگه امکانش هست یه توضیح در این مورد بدید ممنون

   پاسخ
  • آرش
   آرش گفته:

   وزن بریکت رابطه مستقیمی با قدرت فشردگی ماردون و سیلندر داره ولی جداازاین میتونین درصدی از مواد پودری یا شکری استفاده کنین ک منافذ بریکت رو کامل پر کنه و فشردگی و وزن بالاتری بهتون بده

   پاسخ
 13. حمید
  حمید گفته:

  سلام رطوبت که بالا باشه میشه دمای مشعل رو بالا برد تا بیشتر خشک بشه اتفاقی تو این حالت نمیفته
  رطوبت مواد که بالا باشه میشه خشک اضافه کرد کدوم یکی از این دو راه بهتره
  با بالا رفتن دمای مشعل اون صمغ موجود در خاک اره از بین نمیره

  پاسخ
  • محسن حیدری
   محسن حیدری گفته:

   عرض سلام
   اول اینکه باید بگم همین حرارت باعث صمغ دهی میشه
   دوم اینکه اگر رطوبت بالا باشه بهتره با بالا بردن درجه حرارت المنت و کم کردن دریچه ی سرند آنرا درست کرد

   پاسخ
 14. رضا
  رضا گفته:

  سلام خسته نباشید بریکت ها مث همین حالت که گفتید رطوبت داره ترک میخوره ولی شیشه هم میکنه دلیلش چی میتونه باشه

  پاسخ
  • محسن حیدری
   محسن حیدری گفته:

   عرض سلام
   عجب سوال سخت و مهمی
   احتمالا منظور شما اینه که شیشه بصورت کامل سر بریکت را میپوشاند
   خب بذار اینطوری جواب بدم
   وقتی مواد ما رطوبت بالایی دارد ,داخل سیلندر گیر کرده و ماردون یک دور حرز میچرخد و داغی ماردون باعث ایجاد این مدل از شیشه میشود.

   پاسخ
 15. حمید
  حمید گفته:

  سلام خسته نباشید بابت توضیحاتتون
  دیگه فیلم اموزش کوره داری رو قرار نمیدید داخل سایت

  پاسخ
     • حمید
      حمید گفته:

      به جز خشکی دلیل دیگه ای هم میتونه داشته باشه چون خشکی رو برطرف کردیم هم مرطوب بیشتر زدیم همم با درجه پایین تر خشک کردیم همه کاری کردیم ولی بازم شیشه میکنه

     • محسن حیدری
      محسن حیدری گفته:

      عرص سلام
      بله خیلی فاکتور های کوچک دیگر هست که دخیله

    • آرش
     آرش گفته:

     خشکیه مواد.جلو بودن زیاد ماردون.کم بودن پوست گردو.تاب داشتن ماردون.مشکل سیلندر.مشکل در گام ماردون

     پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *